PLTT0805Z5002QGT5
DigiKey Part Number
PLTT50.0KATR-ND - Tape & Reel (TR)
PLTT50.0KACT-ND - Cut Tape (CT)
PLTT50.0KADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLTT0805Z5002QGT5
Description
RES SMD 50K OHM 0.02% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 kOhms ±0.02% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film
EDA/CAD Models
PLTT0805Z5002QGT5 Models
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 215°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)