PAT0603E4991BST1
DigiKey Part Number
764-1189-2-ND - Tape & Reel (TR)
764-1189-1-ND - Cut Tape (CT)
764-1189-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAT0603E4991BST1
Description
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 0.15W 0603
Detailed Description
4.99 kOhms ±0.1% 0.15W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
PAT0603E4991BST1 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.46mm)