ORNTA5001AT1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Upgrade
VPG Foil Resistors
Upgrade
VPG Foil Resistors
In Stock: 23
5k Ohm ±0.1% 100mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±25ppm/°C 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ORNTA5001AT1
DigiKey Part Number
ORNT-5KATR-ND - Tape & Reel (TR)
ORNT-5KACT-ND - Cut Tape (CT)
ORNT-5KADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ORNTA5001AT1
Description
RES ARRAY 4 RES 5K OHM 8SOIC
Detailed Description
EDA/CAD Models
ORNTA5001AT1 Models
Category
Resistor-Ratio-Drift
±5ppm/°C
Power Per Element
100mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Resistance (Ohms)
5k
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Tolerance
±0.1%
Size / Dimension
0.194" L x 0.157" W (4.93mm x 3.99mm)
Resistor Matching Ratio
±0.05%
Height - Seated (Max)
0.068" (1.73mm)