M55342K08B10B0RT0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 0
Datasheet
10 kOhms ±0.1% 0.8W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film
M55342K08B10B0RT0
DigiKey Part Number
764-M55342K08B10B0RT0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342K08B10B0RT0
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.8W 2010
Detailed Description
EDA/CAD Models
M55342K08B10B0RT0 Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Series
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.209" L x 0.098" W (5.31mm x 2.49mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Failure Rate
R (0.01%)