M55342K02B750ART5
DigiKey Part Number
764-M55342K02B750ART5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342K02B750ART5
Description
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/8W 0505
Detailed Description
750 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0505 (1313 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film
EDA/CAD Models
M55342K02B750ART5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Failure Rate
R (0.01%)