M55342H12B100DRT1
DigiKey Part Number
764-M55342H12B100DRT1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342H12B100DRT1
Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
100 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film
EDA/CAD Models
M55342H12B100DRT1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Failure Rate
R (0.01%)