M55342H09B62G0RWS
DigiKey Part Number
764-M55342H09B62G0RWS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342H09B62G0RWS
Description
RES SMD 62 OHM 2% 1W 2512
Detailed Description
62 Ohms ±2% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film
EDA/CAD Models
M55342H09B62G0RWS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Packaging
Tray
Size / Dimension
0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Failure Rate
R (0.01%)