M55342H03B226BRWS
DigiKey Part Number
764-M55342H03B226BRWS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342H03B226BRWS
Description
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/5W 1005
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
226 kOhms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor Nonstandard Military, Non-Inductive Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M55342H03B226BRWS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tray
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)