M55342E11B16B0RWS
DigiKey Part Number
764-M55342E11B16B0RWS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342E11B16B0RWS
Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/20W 0402
Detailed Description
16 kOhms ±0.1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M55342E11B16B0RWS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tray
Size / Dimension
0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Failure Rate
R (0.01%)