M55342E10B825ARWS
DigiKey Part Number
764-M55342E10B825ARWS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342E10B825ARWS
Description
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/2W 1010
Detailed Description
825 Ohms ±0.1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Nonstandard Military, Non-Inductive Thin Film
EDA/CAD Models
M55342E10B825ARWS Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tray
Size / Dimension
0.105" L x 0.100" W (2.67mm x 2.54mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Failure Rate
R (0.01%)