M55342E06B976DRWS
DigiKey Part Number
764-M55342E06B976DRWS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342E06B976DRWS
Description
RES SMD 976 OHM 1% 0.15W 0705
Detailed Description
976 Ohms ±1% 0.15W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film
EDA/CAD Models
M55342E06B976DRWS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tray
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Failure Rate
R (0.01%)