FC0603E50R0BST1
DigiKey Part Number
FC0603-50BWTR-ND - Tape & Reel (TR)
FC0603-50BWCT-ND - Cut Tape (CT)
FC0603-50BWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC0603E50R0BST1
Description
RES SMD 50 OHM 0.1% 1/8W 0603
Detailed Description
50 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) RF, High Frequency Thin Film
EDA/CAD Models
FC0603E50R0BST1 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)