D55342K07B200BRWS
DigiKey Part Number
764-D55342K07B200BRWS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D55342K07B200BRWS
Description
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/4W 1206
Detailed Description
200 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film
EDA/CAD Models
D55342K07B200BRWS Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Failure Rate
R (0.01%)