D55342E07B383ARTP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 764-D55342E07B383ARTPTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | D55342E07B383ARTP |
Description | RES SMD 383 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 383 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | D55342E07B383ARTP Models |
Category | Temperature Coefficient ±25ppm/°C |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Series | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Packaging Tape & Reel (TR) | Supplier Device Package |
Part Status Active | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Resistance | Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm) |
Tolerance | Number of Terminations 2 |
Power (Watts) | Failure Rate R (0.01%) |