WYO222MCMNZ0KR is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
2200 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
WYO222MCMNZ0KR
DigiKey Part Number
WYO222MCMNZ0KR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WYO222MCMNZ0KR
Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
WYO222MCMNZ0KR Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)