WR404140A1502J4100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
15 kOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Metal Oxide Film
WR404140A1502J4100
DigiKey Part Number
56-WR404140A1502J4100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR404140A1502J4100
Description
WR4 15K 5% A1
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)