VY2222M35Y5US63V7
DigiKey Part Number
BC2356-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY2222M35Y5US63V7
Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U
Detailed Description
2200 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
EDA/CAD Models
VY2222M35Y5US63V7 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)