VY2102M29Y5VS63V7
DigiKey Part Number
BC3308-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY2102M29Y5VS63V7
Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
EDA/CAD Models
VY2102M29Y5VS63V7 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)