VY1472M63Y5UG63V0
DigiKey Part Number
56-VY1472M63Y5UG63V0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY1472M63Y5UG63V0
Description
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±20% 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
EDA/CAD Models
VY1472M63Y5UG63V0 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)