VY1102M35Y5UG63V0
DigiKey Part Number
56-VY1102M35Y5UG63V0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY1102M35Y5UG63V0
Description
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±20% 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
EDA/CAD Models
VY1102M35Y5UG63V0 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)