VDRS05C060TME is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 1,500
Datasheet
100 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
VDRS05C060TME
DigiKey Part Number
56-VDRS05C060TMETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRS05C060TME
Description
VDR ST 05D 0400A 060V KNL18 TAPE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Manufacturer
Current - Surge
400 A
Series
Energy
2.9J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
290 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
100 V