SFR25H0001002JR500
DigiKey Part Number
56-SFR25H0001002JR500TR-ND - Tape & Reel (TR)
56-SFR25H0001002JR500CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR25H0001002JR500
Description
RES 10K OHM 1/2W 5% AXIAL
Detailed Description
10 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Power (Watts)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)