SFR2500005604FR500 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
5.6 MOhms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
SFR2500005604FR500
DigiKey Part Number
SFR2500005604FR500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR2500005604FR500
Description
RES 5.6M OHM 0.4W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)