SFR16S0002702FR500 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 4,681
Datasheet
27 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
SFR16S0002702FR500
DigiKey Part Number
SFR16S0002702FR500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR16S0002702FR500
Description
RES 27K OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)