S270J25SL0N6UJ5R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 245
27 pF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
S270J25SL0N6UJ5R
DigiKey Part Number
S270J25SL0N6UJ5R-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S270J25SL0N6UJ5R
Description
CAP CER 27PF 1KV SL RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
S270J25SL0N6UJ5R Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.256" Dia (6.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)