S152K43X7RP6UK5R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Cera-Mite
Similar
Vishay Cera-Mite
1500 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R Radial, Disc
S152K43X7RP6UK5R
DigiKey Part Number
S152K43X7RP6UK5R-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S152K43X7RP6UK5R
Description
CAP CER 1500PF 2KV X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
S152K43X7RP6UK5R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.433" Dia (11.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)