NFR2500001009JR500
DigiKey Part Number
PPC10ATR-ND - Tape & Reel (TR)
PPC10ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFR2500001009JR500
Description
RES 10 OHM 1/3W 5% AXIAL
Detailed Description
10 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Metal Film
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)