MKP385E42210KII2B0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.22 µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
MKP385E42210KII2B0
DigiKey Part Number
56-MKP385E42210KII2B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385E42210KII2B0
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.870" (22.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
350V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Features
High Temperature
ESR (Equivalent Series Resistance)
36 mOhms