MKP385E2562BKIM2T0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MKP385E2562BKIM2T0 is not available
MKP385E2562BKIM2T0
DigiKey Part Number
56-MKP385E2562BKIM2T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385E2562BKIM2T0
Description
CAP FILM 5600PF 10% 2.5KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 pF Film Capacitor 800V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
MKP385E2562BKIM2T0 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.713" (18.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
800V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Voltage Rating - DC
2500V (2.5kV)
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Features
High Temperature
ESR (Equivalent Series Resistance)
469 mOhms