MKP385633025JPI2T0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MKP385633025JPI2T0 is not available
MKP385633025JPI2T0
DigiKey Part Number
MKP385633025JPI2T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385633025JPI2T0
Description
CAP FILM 33UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
250V