Image for MKP385420040JC02Z0 is not available
MKP385420040JC02Z0
DigiKey Part Number
MKP385420040JC02Z0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385420040JC02Z0
Description
CAP FILM 0.2UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.2 µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
400V