MKP385251200JF02W0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MKP385251200JF02W0 is not available
MKP385251200JF02W0
DigiKey Part Number
MKP385251200JF02W0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385251200JF02W0
Description
CAP FILM 5100PF 5% 2KVDC RADIAL
Detailed Description
5100 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
700V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)