MKP385216200JDA2B0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MKP385216200JDA2B0 is not available
MKP385216200JDA2B0
DigiKey Part Number
MKP385216200JDA2B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385216200JDA2B0
Description
CAP FILM 1600PF 5% 2KVDC RADIAL
Detailed Description
1600 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
700V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)