MKP383513040JKI2B0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1.3 µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
MKP383513040JKI2B0
DigiKey Part Number
MKP383513040JKI2B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP383513040JKI2B0
Description
CAP FILM 1.3UF 5% 400VDC RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.102" (28.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
400V