MKP383375063JC02R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.075 µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
MKP383375063JC02R0
DigiKey Part Number
MKP383375063JC02R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP383375063JC02R0
Description
CAP FILM 0.075UF 5% 630VDC RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
630V