MKP383230250JII2B0 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | MKP383230250JII2B0-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MKP383230250JII2B0 |
Description | CAP FILM 3000PF 5% 2.5KVDC RAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3000 pF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV) |
Mfr | Dielectric Material |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Packaging Bulk | Mounting Type Through Hole |
Part Status Active | Package / Case |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±5% | Lead Spacing 0.886" (22.50mm) |
Voltage Rating - AC 900V | Applications High Pulse, DV/DT |