MKP383162063JC02G0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
620 pF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
MKP383162063JC02G0
DigiKey Part Number
MKP383162063JC02G0-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP383162063JC02G0
Description
CAP FILM 620PF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
630V