MAL229967821E3
DigiKey Part Number
56-MAL229967821E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL229967821E3
Description
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 140mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.73 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.595 A @ 10 kHz
Impedance
100 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C