MAL225923102E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 200
Nichicon
In Stock: 16
1000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 140mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
MAL225923102E3
DigiKey Part Number
56-MAL225923102E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225923102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
3.01 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.515 A @ 10 kHz
Impedance
100 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C