MAL225733102E3
DigiKey Part Number
56-MAL225733102E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225733102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 150mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
3.02 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.228 A @ 10 kHz
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C