MAL225726102E3
DigiKey Part Number
56-MAL225726102E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225726102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 210mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.69 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.166 A @ 10 kHz
Impedance
170 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
210mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C