MAL225054682E3
DigiKey Part Number
56-MAL225054682E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225054682E3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.196 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
2.89 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C