MAL219866271E3
DigiKey Part Number
MAL219866271E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219866271E3
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 354mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.93 A @ 100 Hz
Impedance
263 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
354mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C