MAL215957271E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 169
Surge
270 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 700mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
MAL215957271E3
DigiKey Part Number
MAL215957271E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215957271E3
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.32 A @ 120 Hz
Impedance
450 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C