MAL215064222E3
DigiKey Part Number
MAL215064222E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215064222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
949 mA @ 100 Hz
Impedance
37 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C