MAL215058471E3
DigiKey Part Number
MAL215058471E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215058471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
780 mA @ 100 Hz
Impedance
67 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C