MAL215050471E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 987
Datasheet
TDK
In Stock: 73,609
TDK
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
MAL215050471E3
DigiKey Part Number
MAL215050471E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215050471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
767 mA @ 100 Hz
Impedance
49 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C