MAL214861331E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
Upgrade
Nichicon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Würth Elektronik
In Stock: 163
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 300
In Stock: 759
Chinsan (Elite)
In Stock: 51
Chemi-Con
KYOCERA AVX
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
MAL214861331E3
DigiKey Part Number
MAL214861331E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214861331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Series
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
200 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C