MAL214833472E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
4700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
MAL214833472E3
DigiKey Part Number
MAL214833472E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214833472E3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 100 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
85 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C