MAL214266682E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 78
6800 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
MAL214266682E3
DigiKey Part Number
MAL214266682E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214266682E3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.16 A @ 100 Hz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C